NEAKTUÁLNE
Do 08.05.2013: Výzva na prípravu energetických projektov
Dotácie pre obce, mestá a regióny (VÚC, mikroregión) na predinvestičnú prípravu projektov oblasti úspor energie a obnoviteľných zdrojov
termín zverejnenia výzvy:
13. december 2012
termín podávania žiadostí:
8.máj 2013 o 17:00
kto môže žiadať:
-
verejné alebo súkromné právnické osoby, pričom za verejné subjekty sa považujú obce, mestá, VÚC a právnické osoby, kde má verejný sektor min. 51% majetkový podiel)
-
pre väčšinu žiadostí je podmienkou, že žiada min. 3 partneri z troch rôznych krajín EÚ, výnimkou je opatrenie MLEI-PDA (technická príprava projektov)
na čo sa dá žiadať:
SAVE – Energetická efektívnosť a racionálne využívanie zdrojov energie
1. Spotrebitelia a výrobky – Priority pre rok 2013
- Aktivity, ktoré privedú spotrebiteľov k úsporám energie v ich domácnostiach zmenou ich správania, či už kúpou energeticky efektívnych výrobkov alebo využívaním meračov spotreby energie. Dôraz sa kladie na prístupy a výrobky s veľkým potenciálom dosiahnutých úspor, najmä v oblasti výroby tepla a teplej vody, ktoré sa podieľajú na približne 80% spotreby energie. Prioritou budú projekty, ktoré angažujú spotrebiteľov a zamerajú sa na konkrétne aktivity. Projekty čisto propagujúce úspory a šíriace povedomie nebudú podporené. Súčasťou projektov môžu byť aj sprostredkovatelia ako výrobcovia, predajcovia a organizácie spotrebiteľov, no projekt sa nesmie zamerať na komerčné aktivity.
-
Spoločné aktivity podporujúce dohľad nad trhom podľa Nariadenia 2009/125/EC o požiadavkách na ecodizajn výrobkov súvisiacich s energiou, Nariadením 2010/30/EU o označovaní výrobkov a Nariadení 1222/2009 o označovaní pneumatík. Spoločné aktivity by mali pokryť nasledujúce aspekty administratívne cezhraničnej spolupráce súvisiacej s dohľadom a uplatnením požiadaviek vyššie uvedených noriem:
- testovanie produktov
- dohľad nad trhom
- výmena skúseností a odborných poznatkov
Spoločné aktivity by mali zahŕňať vykonávanie koordinovaných alebo spoločných aktivít, výmenu informácií, vypracovanie spoločných postupov, protokolov, databázy postupov. Tieto projekty by mali realizovať subjekty s vládnym mandátom na dohľad nad trhom.
-
Strategické iniciatívy podporujúce diskusiu o efektívnosti výrobkov súvisiacich so spotrebou energie do roku 2020, monitoring a predpovede vývoja a potrieb trhu, identifikáciu inovácií a ich energetický dopad.
2. Obchod – Priority pre rok 2013:
Aktivity zvyšujúce energetickú efektívnosť podnikania, najmä malých a stredných podnikov, opierajúce sa najmä o veľké organizácie (napríklad siete, asociácie, obchodné komory a pod.). Projekty by mali priniesť silné záväzky lídrov a obsiahnuť kritickú masu cieľovej skupiny. Očakávané úspory energie by mali byť kvantifikované. Každé euro dotácie by malo viesť k niekoľkým stovkám kWh úspor ročne.
3. Energetické služby a povinnosti – Priority pre rok 2013:
Aktivity podporujúce využívanie energetických služieb (EPC):
-
aktivity zvyšujúce transparentnosť a dôveru k EPC trhu
-
aktivity podporujúce rozvoj podporných štruktúr uľahčujúcich obstarávanie EPC
-
aktivity podporujúce účasť malých a stredných podnikov na trhu s energetickými službami, napríklad vytváraním klasterov malých a stredných podnikov a ponúkajúcich EPC služby napríklad obciam a mestám
- aktivity umožňujúce členským štátom zdieľať informácie a skúsenosti o rozvoji a implementácii alternatívnych politických nástrojov v zmysle nového nariadenia o energetickej efektívnosti
- aktivity
- strategické iniciatívy informujúce o diskusiu o rozvoji energetických služieb a iných energeticky efektívnych riešení s výhľadom do roku 2020.
ALTENER – Nové a obnoviteľné zdroje energie
1. Elektrina z obnoviteľných zdrojov (RES-E) — Priority pre rok 2013
-
problematika rozvodných sietí – napríklad aktivity súvisiace s trhovými prekážkami a podporu najlepších postupov, aktivity na urýchlenie administratívneho procesu, aktivity na podporu akceptácie verejnosti
2. Obnoviteľné zdroje – kúrenie a chladenie – Priority pre rok 2013
- Projekty by sa mali zamerať na to, aby bytové družstvá a majitelia bytových komplexov prijali prístup, ktorý by znamenal rozsiahle inštalovanie systémov kúrenia a chladenia na báze obnoviteľných zdrojov, vrátane znižovania energetických nákladov pri starších budovách. Výsledkom projektu by mohlo byť aj vybudovanie nového diaľkového vykurovania na báze obnoviteľných zdrojov, prípadne rekonštrukcia, modernizácia a dobudovanie zdroja tepla z obnoviteľných zdrojov v existujúcich systémoch centrálneho vykurovania.
- Projekty by sa mali zamerať na poskytnutie inovatívneho vedenia, školenia zamestnancov stavebných úradov na miestnej a regionálnej úrovni s cieľom optimalizovať integráciu obnoviteľných zdrojov do systémov kúrenia a chladenia do priestorových plánov rozvoja územia (komerčné, priemyselné a obytné oblasti)
- aktivity na podporu zavádzania označovania výrobkov na kúrenie a chladenie z obnoviteľných zdrojov. Cieľovou skupinou projektu by mali byť koneční spotrebitelia a orgány zodpovedné za administrovanie označovania výrobkov.
- strategické aktivity: cezhraničná spolupráca na rozvoji národných plánov vykurovania a chladenia, ktoré by mali viesť k „deuhlikácii“ vykurovacích systémov do roku 2050
3. Bioenergia – Priority pre rok 2013
- strategické aktivity: podpora rozvoja stratégií v oblasti bioenergie po roku 2020, s prihliadnutím na súvislosti medzi dodávateľskými sieťami a trhmi, vrátane poľnohospodárskej, potravinárskej, priemyselnej a energetickej výroby. Aktivity by sa mali zamerať na najvhodnejšie a udržateľné používanie zdrojov bioenergie a najúčinnejšie technológie premeny bioenergie.
- aktivity na zvýšenie výroby bioplynu a biometánu z poľnohospodárskych prebytkov a odpadu (najmä odpadu z liehovarníctva, potravinárstva, komunálneho odpadu a čističiek odpadových vôd) a ich využívanie ako palivo v doprave.
4. Správanie spotrebiteľov – Priority pre rok 2013
- inovatívne aktivity s vysokým dosahom na správanie spotrebiteľov/účasť verejnosti na komunitných projektov súvisiacich s obnoviteľnými zdrojmi. Konzorcia by mali zahŕňať developerov projektov a ich spoluprácu s verejnými orgánmi, skupinami občanov (občianskymi iniciatívami), organizáciami spotrebiteľov s cieľom implementovať výsledky projektu v praxi.
- inovatívna a cielená medzinárodná komunikácia zameraná na špecifické skupiny spotrebiteľov – tieto by mali pochopiť ako implementovať riešenia súvisiace s obnoviteľnými energiami v praxi a mali byť motivované investovať do miestnych služieb súvisiacich s obnoviteľnými zdrojmi.
STEER - Energy in transport
1. Energeticky efektívna doprava – vypracovanie Udržateľných plánov mestskej mobility (Sustainable Urban Mobility Plans) – Priority pre rok 2013
- aktivity, ktoré významne zvýšia počet miest a regiónov, ktoré si pripravia Udržateľné plány rozvoja mobility, a to vytvorením odborne zameraných sietí, uľahčením vzájomného vzdelávania, zdieľaním skúseností a najlepšej praxe, poskytnutím technického poradenstva a/alebo poskytnutím školení. Aktivity by sa mali opierať o Príručku Európskej komisie na vytvorenie a implementáciu Udržateľných plánov mestskej mobility. (dotácie nie sú na implementáciu plánov, iba na ich vytvorenie)
-
aktivity, ktoré aplikujú overené zmeny správania verejnosti a podporia prechod od individuálnej dopravy v rámci miest smerom k doprave pešo, bicyklom, verejnou dopravou alebo novými formami používania áut a ich vlastníctva. Žiadatelia by mali zahrnúť do žiadosti podklady (dôkazy) podporujúce efektívnosť zvoleného riešenia a očakávané dopady.
- aktivity na pomoc priblíženia sa k nulovým emisiám v logistike v mestských centrách, vrátane uplatenia inteligentných dopravných systémov, reorganizáciou dopravy tovarov a pod.
-
strategické iniciatívy k diskusii o tom, ako dosiahnuť ciele v oblasti boja s klimatickými zmenami obsiahnutými v Bielej knihe o doprave z roku 2011. Aktivity by mali zahŕňať: analýzu úloh jednotlivých aktérov, monitoring zavádzania technológií súvisiacich s mestskou mobilitou, prístupy a plány, identifikáciu nevyhnutných priorít, určenie efektívnosti miestnych opatrení a pod.
2. Čisté a energeticky efektívne vozidlá – Priority pre rok 2013
Aktivity na podporu prístupov a iniciatív, ktoré zvýšia počet nekonvenčne poháňaných (vrátane elektrických) vozidiel na prevoz ľudí alebo tovarov v mestských oblastiach. Projekty by mali angažovať (zapojiť) konkrétnych aktérov trhu, ktorý obsluhujú veľké vozové parky v mestských oblastiach.
MLEI-PDA – Priority pre rok 2013
-
predpokladaným výsledkom žiadosti (projektu) sú úverovateľné investície, pripravené na realizáciu do maximálne 36 mesiacov od schválenia žiadosti
-
súčasťou žiadosti môžu byť investície:
1. zateplenie budov (nie výstavba nových budov)
2. obnoviteľné zdroje na existujúcich stavbách (fotovoltika, solárne vykurovanie/chladenie, bio-vykurovanie/chladenie, geotermálne vykurovanie/chladenie a tepelné čerpadlá)
3. diaľkové vykurovanie/chladenie (centrálny zdroj tepla s rozvodmi)
4. energeticky efektívne verejné osvetlenie
5. čistá mestská doprava (v zmysle zníženia nákladov, emisií a pod., vrátane zavedenia trolejbusovej alebo električkovej dopravy a pod.)
-
podmienkou pre podanie žiadosti je spracovanie ucelenej koncepcie v oblasti energetickej efektívnosti alebo tepelného hospodárstva obce/mesta/regiónu, kde budú navrhované riešenia aj s prepočtom úspor a návratnosti
- každé 1 EUR pomoci musí viesť k 15 EUR investície
-
Prioritou sú projekty individuálnych obcí/miest alebo zoskupení miest, obcí, regiónov v jasne definovanom geografickom území, s cieľom pripraviť projekty, mobilizovať financovanie na spustenie malých a stredne veľkých investícií do projektov udržateľnej energie v rámci tejto geografickej oblasti.
-
Projekty musia preukázať pridanú hodnotu prostredníctvom inovácie a organizačnom prístupe k mobilizácii nevyhnutného financovania pre projekty
-
Projekty tiež musia:
-
viesť k spusteniu konkrétnych investícií, ktoré budú viesť ku kvantifikovateľných výsledkov z hľadiska úspory energie, zvýšenia podielu obnoviteľných zdrojov a pod. ešte pred skončením projektu
-
sa týkať investícií do zámerov identifikovaných v SEAP (Akčných plánov udržateľnej energie) alebo iných obdobných plánov/koncepcií
-
zahrnúť proces učenia a budovania kapacít na miestnej a regionálnej úrovni
-
zahŕňať listy podpory projektu od subjektov verejnej správy, ak projekt podáva iný subjekt ako obec
MLEI-REPLICATION – replikovanie úspešných inovatívnych finančných schém
Toto opatrenie je zamerané na vytvorenie podmienok na spustenie inovatívnych finančných schém alebo nástrojov, ktoré už fungujú inde v praxi, prípadne sú nové. Výsledkom projektov by mal byť funkčný finančný mechanizmus, ktorý by združil zdroje od súkromných finančných inštitúcií, spoločností podnikajúcich v oblasti tepelnej energetike, developerov a pod. a poskytoval by návratné pôžičky pre projekty na znižovanie energetických nákladov na verejných budovách, obnoviteľné zdroje atď. Projekty by mali predkladať viaceré miestne alebo regionálne subjekty naprieč Európou, aby spolupracovali a vymieňali si poznatky.
najskorší termín začiatku projektu:
marec 2014
minimálna výška dotácie:
MLEI-PDA: 200 000 (aj Slovensko)/ 400 000 EUR
SAVE, ALTENER, STEER: nie je určená, priemerne cca 1 mil. EUR
minimálna výška investície pri MLEI-PDA:
3 mil. (aj Slovensko) / 6 mil. EUR
výška dotácie:
75 % z oprávnených výdavkov na SAVE, ALTENER, STEER
90% z oprávnených výdavkov na MLEI-PDA
dĺžka realizácie projektu:
36 mesiacov
podrobnosti o výzve: http://ec.europa.eu/energy/intelligent/getting-funds/call-for-proposals/how-to-apply/index_en.htm
verejne sprístupnené dielo MEDIA COELI ® podmienky: www.mediacoeli.sk
MEDIA COELI ® 2013-05-08 eurofondy dotacie technicka priprava projektov MLEI-PDA.pdf |